Drevená fasáda

Materiály na báze prírodných materiálov sú náročnejšie na údržbu, majú často i kratšiu životnosť avšak poskytujú nadštandardnú estetickú hodnotu. Drevo je navyše živý materiál a teda pracuje a vždy pracovať trochu bude. Preto je potrebné sa o neho dostatočne starať.

Sibírsky smrekovec

Sibírsky smrekovec je známy vynikajúcou odolnosťou proti poveternostným vplyvom a drevokazným hubám. Podľa normy EN 350-2 patrí sibírsky smrek do 3. až 4. triedy odolnosti. To znamená, že odoláva pôsobeniu poveternostných vplyvov a jeho životnosť v priamom kontakte so zemou je približne 5 až 15 rokov. Chemické ošetrenie nie je nutné. Farba dreva je medovozlatá s červenohnedým odtieňom. Sibírsky smrekovec sa dá ľahko opracovať ručným náradím a drevoobrábacími strojmi.

Pri inštalácii sa odporúča predvŕtanie otvorov a použitie antikorových skrutiek. Sibírsky smrekovec sa suší bez problémov. Ak je však proces sušenia príliš rýchly, môžu sa objaviť výsušné trhliny. Sibírsky smrekovec netreba povrchovo upravovať. Aj po rokoch je stabilný a získava striebornú patinu. Pri požiadavke na stálu farbu sa odporúča ošetriť ho transparentným lakom absorbujúcim UV žiarenie.

Hustota: 600kg/m3
Tvrdosť: ***
Trieda odolnosti: Trieda 3
Tangenciálne/radiálne zoschnutie: 8.2% / 4.2%
Stabilita: ***
Vlhkosť: Sušená doska KD

Hustota: 880kg/m3
Tvrdosť: ***
Trieda odolnosti: Trieda 1
Tangenciálne/radiálne zoschnutie: 6.6% / 4.8%
Stabilita: ***
Vlhkosť: Sušená doska KD

Kempas

Kempas je listnatá exotická drevina rastúca v Indonézii. V prípade, že hľadáte drevo z tvrdých listnatých stromov za výhodnú cenu, odporúčame práve Kempas.Krása exotického dreva podstatne vyplýva z pestrosti farieb. Farba dreva Kempas – oranžová prechádzajúca do červenohnedej. Pre zachovanie bohatstva farieb odporúčame pravidelné ošetrovanie dosiek olejom na to určeným.

Exotické tvrdé drevo, v porovnaní s európskymi druhmi dreva, je veľmi husté, tvrdé, ťažké a trvácne, s vysokou prirodzenou odolnosťou voči hnilobe a škodcom. Odhaduje sa, že životnosť dreva Kempas je cca 20 rokov.

Teak barmský

Teak je výnimočné drevo vďaka svojej štruktúre a veľkému obsahu prírodných olejčekov ako aj kyseliny kremičitej, je veľmi rozmerovo stále a má vysokú trvanlivosť zvlášť vo vlhkom prostredí.Teakové drevo je vysoko cenené a vyhľadávané pre luxusné fasády. Jeho farba je hnedá až tmavohnedá.
Prirodzená oxidácia spôsobená ultrafialovým svetlom spôsobí, že podlahová krytina na povrchu zosivie. Na zachovanie prirodzenej farby dreva, ale taktiež na predĺženie jeho životnosti odporúčame použiť špeciálny olej na vonkajšiu drevenú krytinu.

Hustota: 670kg/m3
Trieda odolnosti: Trieda 1
Tangenciálne/radiálne zoschnutie: 4.7% / 2.6%
Stabilita: 5/5
Tvrdosť: 3/5