Obkladové materiály

Obkladové materiály sú vždy tvárou budovy, preto ich architektonický návrh a výber treba starostlivo zvážiť. Keďže v praxi je najčastejším dôvodom realizácií  odvetraných fasád hlavne estetické hľadisko, je tento krok mimoriadne dôležitý. Rovnako dôležitý je aj výber skúseného a spoľahlivého stavebného partnera.

Materiály na báze prírodných materiálov sú náročnejšie na údržbu, majú často i kratšiu životnosť avšak poskytujú nadštandardnú estetickú hodnotu. Naopak syntetické materiály sú často o triedu trvácnejšie, takmer bezúdržbové a ekonomicky príťažlivejšie. Odvetraná fasáda však nie je len efektnou vizážou nehnuteľnosti, ale z technického hľadiska predstavuje o triedu vyšší štandard z pohľadu ochrany budovy pred klimatickými podmienkami, hlukom, znižuje energetickú náročnosť na udržanie vnútornej klímy počas roka a tým znižuje náklady na klimatizáciu či vykurovanie. V neposlednom rade pomáha budove "dýchať" odvetrávaním stien a odvádzaním nadbytočnej vlhkosti.

Odvetraná fasáda nie je teda len o estetike a voľnosti pri kreovaní vzhľadu budovy, ale aj o funkčnosti. Rovnako ako pri iných sofistikovaných riešeniach aj pri odvetraných fasádach platí, že premyslené riešenia sa snúbia s dobrým výzorom do moderného a funkčného dizajnu. Takéto spojenia bývajú obvykle finančne náročnejšie, ale výsledok stojí za to, čomu nasvedčuje aj fakt, že počet realizovaných výmer odvetraných fasád na Slovensku ale aj v EU sa každoročne zvyšuje. 

Logo equitone
logo Fundermax
logo cembrit

Drevo

Kvalitné drevo patrí medzi prírodné materiály s veľkým cenovým rozptylom. Jeho životnosť je nižšia a vyžaduje si pravidelnú údržbu. Každá drevina má inú triedu tvrdosti a s tým súvisiacu odolnosť voči vonkajším podmienkam. Drevo je živý materiál, preto si treba uvedomiť, že aj po kvalitnom vysušení bude mierne pracovať. Práca s drevom je pomerne nenáročná. Drevo sa často pri požiadavke na farebnú stálosť povrchovo upravuje UV odolnými lakmi alebo inými nátermi. Neošetrené drevo získava postupne svoju cieľovú patinu, ktorá je často žiadaná.

Drevená odvetraná fasáda, strieborná patina

Vlákno-cementové a cemento-trieskové dosky

Vláknom vystužený cement je atraktívny, pružný stavebný materiál, ktorý je ideálny pre všetky druhy vonkajších aj vnútorných ochranných povrchov. Dosky na báze cementu poskytujú výnimočnú kombináciu ľahkosti, technického výkonu a pevnosti. Vo výsledku sú tieto dosky mimoriadne robustné a trvanlivé.

Medzi ich prednosti patria dlhotrvajúca odolnosť voči vode, snehu, horúčavám i mrazom. Sú odolné voči baktériám či hubám vďaka vysokému pH cementu a ohňuvzdorné a v súlade s EÚ normami. Medzi výrobcov vláknocementových dosiek radíme hlavne Equitone (predtým známy ako eternit), Cembrit alebo Swispearl.

Veľmi príbuznou, ale technickými vlastnosťami značne odlišnou alternatívou sú cementotrieskové dosky Cetris.

Vysokotlakový laminát (HPL)

Dosky sú vyrábané pod vysokým tlakom. Na výrobu sa používa vrstvený papier  impregnovaný živicami. Tento je zlisovaný  pri vysokej teplote a vysokom tlaku do homogénnych dosiek. Takéto dosky sú vysoko odolné a vyznačujú sa vysokou životnosťou s minimálnymi nárokmi na údržbu. Medzi najznámejších výrobcov HPL patria Fundermax, Trespa a Kronoplan.

Hlavné výhody: dlhá životnosť (min. 50 rokov), antigrafity povrch (FUNDERMAX), široký výber dekórov, svetlostálosť, vysoká mechanická odolnosť a pevnosť, odolnosť voči atmosferickým vplyvom, odolné voči mrazu a teplu, samonosnosť, odolné voči bežným rozpúšťadlám.

Bondy

Kompozitné dosky sa skladajú z krycích plechov a vnútorného minerálneho alebo plastového jadra. Paria medzi obľúbené materiály hlavne vďaka nižšej cene. Často sú označované aj ako sendvičové dosky alebo bondy. Ako krycie plechy sa najčastejšie používajú hliníkové plechy. Vyrábajú sa však dosky aj s medenými, oceľovými a titanzinkovými plechmi. Kompozitné dosky je možné i ohýbať pre zaoblené fasády. Asi najznámejší zástupca medzi nimi je značka Alucobond. Ďaľšími značkami dostupnými na našom trhu sú Stacbond či  Reynobond

Drevoplastové materiály

Materiály ktoré imitujú drevo sú najčastejšie vyrábané z drevo polymérového kompozitu. Niekedy uvádzané zjednodušene aj ako drevoplastové materiály. Tieto materiály sa snažia zlepšovať svoje vlastnosti za zachovania vizuálu dreva. Pod zlepšením vlastností sa rozumie hlavne stálofarebnosť, minimálna potreba údržby,  lepšie tepelno i zvukovo izolačné vlastnosti ako i odolnosť voči drevokaznému hmyzu. Medzi také materiály môžeme zaradiť napríklad Twinson, Woodlook.

Plastové obklady

Jedná sa o viackomorové PVC profily. Používajú sa pri renováciách ale i novostavbách. Sú ľahké a odolné, vhodné pre podbitie , obloženie ríms a pre interéry. Montáž je veľmi jednoduchá. Zástupcom tohto obkladového materiálu je napr. Murvinyl

 

POVEDALI O NÁS

Na začiatku som prišiel s presnou predstavou, pretože som jedno také moderné sídlo videl. Priniesol som aj fotku v mobile. Stálo to za tie peniaze. Ďakujem páni.
JozefMaklér
Potrebovali sme zlepšiť firemný imidž a to sa nám aj podarilo. Aj vďaka vynovenej budove s odvetranou fasádou nás vnímajú zákaznící teraz ako veľkú firmu na úrovni. Investícia určte stála za to.
KarolIT manažér