KVH je masívne konštrukčné drevo používané hlavne v exteriérových aplikáciách tam, kde ide o vyššiu kvalitu konštrukčného dreva – rozmerovú stálosť, ochranu voči drevokaznému hmyzu bez potreby náterov. A v neposlednom rade o vyššiu estetiku. Pri KVH ide o skratku z nemeckého KonstruktionVollHolz.
KVH drevo má presne definované vlastnosti a vyznačuje sa tvarovou a rozmerovou stálosťou vďaka selekcii dreva s minimálnym počtom sukov a presne stanoveným spôsobom sušenia. Povrch je hobľovaný, profily majú zrazené hrany, sú vysušené na predpísanú vlhkosť – pri správnom zabudovaní v stavebnej konštrukcii nie je potrebná ochrana proti drevokazným hubám a hmyzu. Vysokou teplotou pri procese sušenia je materiál zároveň sterilizovaný od možných zárodkov biotických škodcov. KVH má minimálne sklony k vzniku trhlín. Je vysúšané z masívneho dreva ihličnanov, triedené podľa pevnosti a spravidla spojované zubovým spojom.
KOnštrukčne drevo KVH je triedené podľa prísneho nemeckého predpisu podľa pevnosti DIN 4074. Nemecká norma spĺňa požiadavky EU normy EN 14081. Trieda pevnosti C24.
KVH pozná dve základné triedy s ohľadom na vzhľad. Bežné KVH alebo KVH – Si používané v pohľadových konštrukciách. Bez ohľadu na triedu sú už obe vytriedené od väčšieho množstva pohľadovo neestetických sukov a trhlín.
Konštrukčné masívne drevo KVH sa používa v množstve špecifických aplikácií:
Na drevenú podkonštrukciu sa fasádne obklady bežne lepia alebo sa použijú skrutky do dreva. Lepiaci systém (Sika TackPanel, Dinitrol) uvádza vo svojich technických listoch drevenú podkonštrukciu ako jedno z možných riešení. (lepenie HPL dosiek, cementovláknitých materiálov a pod.) Lepiace PU tmely sú certifikované a podrobené skúške pre rôzne typy materiálov na rôznych podkonštrukciách (akreditované certifikačné ústavy).
Pri montáži odvetraných fasád je najčastejšie používaný rozmer profilu KVH hranolov 40x60mm a 80x40mm. Avšak každá realizácia má často svoje inidividuálne požiadavky na výšku odvetrávacej medzery v skladbe fasády.
Horeuvedené informácie sa týkajú predovšetkým obkladov a podkonštrukcií, ktoré sa používajú v exteriéri. Na interiér sú pochopiteľne kladené menšie nároky vzhľadom na stabilnú vlhkosť, teplotu. Klimatická záťaž (UV, vietor, sneh, dážď, námraza a.i.) sa v prípade interiérov neberie do úvahy.